ערמונים

המנהלים: benyagur, ש. כהן-סיון, גרטמן יואב

ערמונים

הודעהעל ידי amiron » 09 מאי 2013, 01:52

מהו הקושי בגידול ערמונים בישראל - אקלים או אדמה לא מספיק חומצית? האם ניתן להתגבר עליו?
לי יש ניסיון מועט אך עגום. לפני כמה שנים לקחתי שתיל ערמונים למאכל (לא ערמונית הסוסים) ממשתלה דרוזית קטנה במג'דל שמס. הוא התפתח יפה ועשה רושם שנקלט שנה שלמה - אבל פתאום מת ולא התעורר משנת החורף (שדווקא היה קריר יחסית). חזרתי על הניסיון עם שתיל גדול יחסית, שאפילו הניב בעונה הראשונה שלושה (!) ערמונים, אך בשנה שלאחר מכן שוב לא התעורר משנת החורף.
אני רואה מידי פעם שתילי ערמונים במשתלות, אבל רק ברמת הגולן, ואפילו במקומות לא מאוד קרים במרכז הרמה ראיתי פה ושם עצים (מה שאומר שהבעיה היא אולי אדמתית - כי בארץ ישראל המערבית אין בזלת?).
ערמונית סוסים ראיתי פעם אחת במשתלה באבו גוש. שאלתי אותם אם יש להם ניסיום כלשהו עם עץ שהצליח, וענו שלא יודעים. בגן הבוטני בירושלים יש ערמון סיני שגדל יפה. הם אמרו לי בזמנו שהסוד הוא שמצאו אקזמפלר שמסתדר עם אדמת גיר אבל אין להם ייחורים או שתילים דומים.
בקיצור: הרושם הוא שיש פה ושם שתילים, אבל הם לא ממש נקלטים. אתם יודעים אולי אם יש בכל זאת סיכוי ל-happy end ובאלו תנאים. לכאורה לפחות - האקלים באזור ההר רק קצת יותר חם מחלק מהמקומות בדרום אירופה היכן שערמונית הסוסים גדלה על שפת הים. אם בסלוניקי ובריויירה התורכית זה הולך - למה לא אצלנו?
amiron

Re: ערמונים

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 09 מאי 2013, 06:38

אתה דורש מאיתנו שנדע על כל מחקר שנעשה בנידון ערמונים בארץ
הצמח נחמד ואהוב על כולנו. אם היה ניתן לגדלו מסחרית בארץ או אפילו בגינה הפרטית הרי שהרבה עצים היו כבר בארץ במקומות מתאימים.
הסיבה העיקרית לאי הצלחה בארץ היא מליחות המים.שמעתי ולא ראתי שיש אחד מניב במנרה או במשגב עם.
ראיתי אותם גדלים בדרום ספרד.מזג אויר וקרקע דומים לאלו שבארץ.לא קר שם מידי בחורף. אבל המים ברמת מליחות נמוכה מאוד.אשמח מאוד לשמוע ממך על המידע שרכשת בנידון בארץ. מכיר את הגן הבוטני בירושליים ואת הערמון שם.מקווה שעזרתי מעט. יואב
גרטמן יואב

הודעהעל ידי amiron » 09 מאי 2013, 13:33

לצערי, אני ממש לא חזק בבוטניקה של ערמונים. אינטואיטיבית - אם הבעיה נעוצה במליחות המים - אולי הסיבה שמגדלים עצים כאלה בהצלחה יחסית (מאוד יחסית....) דווקא בגולן קשורה לכך שרשת ההשקיה בגולן לא ניזונה מהמוביל הארצי אלא ממאגרים של מי גשמים?
האם ידוע לכם על ניסיונות להרבות את הערמון הסיני? לפני כמה שנים, ביקרתי אצל פינס, שסיפר שהצליח להשריש ערמונים מהעץ הירושלמי, אבל לא היו לו שתילים, וגם לא אינפורמציה אם העסק תפס מעבר לגבולות המשתלה.
amiron

הודעהעל ידי גרטמן יואב » 12 מאי 2013, 08:04

האינפורמציה שלך מדברת בעד עצמה.
מציע לרדת מהענין.
גרטמן יואב

חזור אל פורום צמחיה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו 24 אורחים